Hledáte pro sebe vhodnou půjčku? Zamotali jste se do všech těch názvů? Nyní si je trochu osvětlíme, alespoň pár základní z nich, nemusíte se předem ničeho obávat, nebudeme se učit celou učebnici ekonomie, ale řekneme si pár základních informací, které je dobré znát, než se pustíte do vyřizování úvěru.
Úvěry mohou poskytovat banky a nebankovní společnosti. To je základní rozdíl. Nic složitého v tom nehledejte, buďto jde o poskytovatele jako je banka, čili velká společnost s tisíci pobočkami nebo jde o soukromého poskytovatele takzvanou nebankovní společnost, která spíše operuje pouze na internetu a vyřizuje se všechno pomocí online metody, takže je to pro některé z nás rychlejší a snadnější. Nebankovní společnosti totiž mnohdy nevyžadují tak podrobnou administrativu a dokládají se pouze základní nezbytné doklady, takže i vyřízení je velice rychlé, úvěr může být schválen i do 24 hodin. Obecně se v tom v dnešní době nedělají rozdíly. Někdy ani nepoznáte, že si zrovna půjčujete od nebankovní společnosti, protože ty jsou na každém kroku, stejně tak jako preferované banky. Soukromé společnosti v tomto směru velice rychle banky dotáhly a v dnešní době jim konkurují jak nízkými splátkami, tak nízkými úroky a dalšími benefity a snaží se klientům zvýhodnit jejich produkty.
Úvěry se rozdělují do dvou základních typů, dle toho, kdo si je potřebuje sjednat na spotřebitelské a podnikatelské. Už zde jde velký rozdíl v tom, zdali jste soukromá osoba a potřebujete peníze na koupi nového auta nebo na rekonstrukci bytu, nebo zdali jste podnikatel, který potřebuje peníze pro své podnikání či pro firmu. V případě nebankovních společnosti se podnikatelské se nazývají hypotéka bez registru, hypotéka bez doložení příjmů. U spotřebitelských úvěrů se bude jednat o nebankovní hypotéku.
Účelový úvěr je vždy vázán na konkrétní potřebu. Například u hypotéky, ručíte nemovitostí, a peníze můžete využít jenom na bydlení, na rekonstrukci, stavbu domu, koupi bytu a tak podobně. Neúčelový úvěr není ničím vázán, takže jako u americké hypotéky, peníze můžete využít naprosto jakýmkoli způsobem.
Ručení nemovitosti známe pouze u hypoték, u běžných půjček se s ním nesetkáte. Hypotéky jsou zpravidla na vyšší částky, takže se dává nemovitost do zástavy, čili se s ní ručí. Díky tomu získáte nízkou úrokovou sazbu a dlouhou dobu splácení.