Kde v domácnosti využít molitan


Víte, odkud se vzal výraz molitan? V roce 1964 vypsal výrobní závod Gumotex Břeclav soutěž na název polyuretanové pěny, v níž zvítězila paní Alena Knoppová. Výraz molitan se natolik vžil, že se dnes běžně používá na veřejnosti, přitom možná právě vy neznáte jeho původ.

postel v ložnici

Molitan se dnes hojně vyskytuje v domácnostech v různých podobách a verzích, mohli bychom si tu některé výrobky připomenout.

Matrace – spíte doma ve vaší ložnici na slamníku, tedy matracích vycpaných slámou? Možná, že ano, protože slaměné matrace se stále vyrábí (i když jen v malém počtu) a spolu s nimi třeba i matrace z kokosových vláken. Dříve bývaly slaměné matrace běžné, dnes se ale matrace vyrábí převážně z molitanu, například v kombinaci studené HR pěny a paměťové pěny Visco. Každopádně máte na výběr mezi přírodním a syntetickým řešením.

dívka na posteli

Sedáky na židle – z tenkého molitanu lze vyrobit krásné sedáky na židle, pořídíte si nebo ušijete potahy v libovolném tvaru, třeba kruhové, a vyplníte je nastříhaným tenkým molitanem. Toto se vám hodí například máte-li doma tvrdé plastové židle z tvrzeného plastu.

Pelíšek pro zvířata – vyrobit si můžete i pelíšek pro vaše domácí mazlíčky, molitan se k tomu dobře hodí. Zhotovíte podstavec a po jeho obvodu našijete stěnu, kterou taktéž vyplníte molitanovou deskou nebo drtí. Pelíšek bude dostatečně měkký a hřejivý pro kočky i pro psy.

Zvuková izolace – z molitanu se zhotovuje s velkým úspěchem i protihluková izolace, může se vám hodit například pro odhlučnění akvarijního kompresoru nebo pro snížení hlučnosti v obytných prostorách, například v podkrovních místnostech, které jsou obložené dřevem či sádrokartonem. Protihlukovou izolaci oceníte zejména v domech v centrech měst a v blízkosti frekventovaných silnic nebo průmyslových areálů, anebo u jiných zdrojů hluku, například pořádaných koncertů pod širým nebem.